et
Minu konto
Unustasid parooli?
Pole Pet.ee kontot? Liitu
Suurbritannia organisatsioon Word Animal Day on võtnud südameasjaks muuta maailm õiglasemaks paigaks kõigi elusolendite jaoks. 4. oktoobril tähistatakse ülemaailmset loomade ja loomakaitsepäeva. Sel päeval tunnustatakse ja pööratakse loomadele suuremat tähelepanu, tõstetakse inimeste teadlikkust ja arendatakse kaastundlikku kultuuri läbi loomakaitsepäeva tähistamise. Ülemaailmse loomakaitse päeva missiooniks on tõsta loomade staatust ja parandada nende heaolu.
Selle saavutamiseks julgustakse loomakaitseorganisatsioone, kogukonnarühmitusi, noorte- ja laste klubisid, ettevõtteid ja eraisikuid korraldama loomade päeva tähistavaid üritusi. Kaasamine kasvab hämmastava kiirusega ning nüüdseks on see paljudes riikides laialdaselt aktsepteeritud ja seda tähistatakse mitmel erineval viisil, sõltumata rahvusest, religioonist, usust või poliitilisest ideoloogiast
Ülemaailmse loomade päeva tähistamise korraldamine motiveerib ja paneb inimesi loomade parema tuleviku nimel tegutsema. Loomade elu mõjutavad nii üksikisikute kui ka organisatsioonide tegevus. Ülemaailmne loomade päev hõlmab kõiki loomi ja nende erinevaid probleem igas riigis. See päev on juba andnud olulise ja püsiva panuse loomade heaolustandardite edendamisse ning selle mõju aina kasvab.
On ka teisi loomadega seotud päevi, nagu ülemaailmne laboriloomade päev 24. aprillil, ülemaailmne metsloomade päev 3. märtsil ja lemmikloomade päev 11. aprillil – need on samuti olulised. Ülemaailmne loomade päev hõlmab aga kõiki loomi ja nende erinevaid probleeme üle kogu maailma. See on hea päev näitamaks oma armastust ja austust loomade vastu, tehes midagi erilist, et rõhutada nende tähtsust maailmas.
Maailma loomade päeva tähistamisest osavõtt kasvab iga aastaga ning üha rohkemates riikides korraldatakse palju erinevaid inspireerivaid üritusi. 2003. aastal registreeriti 44 üritust 13 riigis ja praeguseks on see kasvanud hinnanguliselt 1000 ürituseni umbes 100 riigis.
– teadlikkuse tõstmise ja harivad üritused
– varjupaiga lahtiste uste päevad ja lemmikloomade võtmise üritused
– konverentsid ja töötoad
– loomade õnnistamise teenused
– raha kogumise üritused (heategevuslikud kontserdid, sponsoreeritud jalutuskäigud jms)
– kooliüritused noorema põlvkonna harimiseks (näiteks loomadega seotud võistlused, kontserdid ja etendused)
– töötoad tööloomade omanike harimiseks
– steriliseerimis- ja veterinaarravilaagrid
– marutaudi ennetamise teadlikkuse tõstmine ja vaktsineerimine
– raadio- ja teleintervjuud, et tõsta teadlikkust loomade probleemidest ning ülemaailmsest loomade päevast ja selle missioonist
– rahumeelsed protestimarsid, et tõsta teadlikkust konkreetsest loomade heaolu probleemist või julgustada valitsusi loomakaitsealaseid õigusakte kehtestama.
Igaüks saab aidata suurendades ülemaailmse loomade päeva nähtavust!
Maailma loomade päeva idee algatas ajakirjanik, toimetaja, kirjanik ja loomakaitseaktivist Heinrich Zimmermann (1887 – 1942). Zimmermann sündis Varssavis, kuid elas Berliinis. Ta andis välja ajakirja Mensch und Hund (tõlge: Mees ja koer). Ajakirja kasutas ta loomade heaolu tutvustamiseks laiemale avalikkusele. Ta asutas ka ülemaailmse loomade päeva komitee.
Zimmermann korraldas esimese ülemaailmse loomade päeva tähistamise 24. märtsil 1925. aastal Berliinis ja viis selle esimest korda 4. oktoobrile aastal 1929. Esialgu leidis ta järgijaid vaid Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Tšehhoslovakkias. Igal aastal töötas Zimmermann väsimatult ülemaailmse loomade päeva edendamise kallal. 1931. aasta mais toimunud kongressil kinnitati tema ettepanekul 4. oktoober ülemaailmseks loomade päevaks.
Ülemaailmne loomade päev valiti 4. oktoobriks, kuna see on looduskaitse pühaku Franciscus Assisi püha. Assisi Franciscus (1181-1226) oli katoliku frantsisklaste ordu rajaja. Legend räägib, et Püha Franciscus suutis loomadega rääkida ja taltsutada isegi hunti. Ta suri 4. oktoobri eelõhtul, millest sai tema patroon pühaku päev. 705 aastat pärast tema surma kuulutati 4. oktoober ülemaailmseks loomade päevaks.
Kui hoolid loomadest, siis tähista seda päeva koos meie ja paljude teiste loomaarmastajatega!
Eesti loomakaitse ajaloo kohta saad lugeda Vikipeedia lehelt
Allikas: World Animal Day
Loe ka: 5 nippi koera pidamiseks