Toit on Sinu lemmiklooma üks põhivajadusi. Nii nagu meil, inimestel, tagab õige ja tasakaalus toidulaud ka loomale hea enesetunde ning välimuse. Koera toitmine puhta ja kvaliteese toiduga on sinu lemmiku hea tervise alus. Tänaseks on saadaval sadu erinevaid koeratoite, mis teeb õige koeratoidu valimise keeruliseks. Samuti on palju erinevaid spetsialiste, kelle käest nõu küsida – alates loomaarstidest kuni kasvatajateni – ning tihti kuuleme ka sealt erinevaid soovitusi. Põhjus on lihtne: pole olemas ainult ühte ja õiget vastust. Lõplik otsus tuleb teha siiski koeraomanikul endal.
Koeratoidu koostisosade loetelu
Vaata, mis peitub toidupaki taga ehk kuidas lugeda toidu koostist? Koostisosade nimekiri toidu pakendil on väga oluline infoallikas, et hinnata, kas tegemist on piisavalt kvaliteetse koeratoiduga. Toidu koostis ehk retsept on pakendil märgitud koguseliselt kahanevas järjekorras. Alustades suurimast ning lõpetades väiksemaga. Jagame sinuga mõningaid näpunäiteid, millele tähelepanu pöörata. Hea märk on see, kui loomne komponent (liha, kuivatatud liha, hüdrolüüsitud ehk veetustatud liha või loomne valk, lihajahu vms) on esikohal. Veel parem, kui neid on esimese viie koostisosa hulgas rohkem kui üks. Toome siinkohal näiteid meie enda sortimendist, et võrrelda erinevaid tooteid. Vaatame näiteks Grandorf Jäneseliha ja bataadiga koeratoidu koostist: Dehüdreeritud jäneseliha, dehüdreeritud kalkuniliha, kuivatatud bataat, värske jäneseliha, kalkuni rasv, … – Näeme, et esikohal on 2 erinevat lihaallikat.
Koeratoidu valgu allikad
Hea märk on see, kui pakendil on välja toodud loomse valgu allikad (lambaliha, kanaliha, kalkun vms).
Koeratoidu rasva allikad
Välja peaks toodud olema rasva allikad (kalkunirasv, pardirasv vms), mis tagab tootja poolse usaldusväärsuse ning kvaliteedi. Juhul, kui pakendil on kasutatud „hüdrolüüsitud loomne valk“ või „linnurasv“, ilma selle allikale viitamata, tekib küsimus, kas tootja soovib midagi varjata või kas näiteks loomne valk pärineb mujalt kui lihast (kondimass jms madalama kvaliteediga valgu allikas). Näiteks Healthy Paws Lambaliha ja Pruuni riisiga koeratoidus on kasutatud rasva allikana lõheõli.
Täiteained koeratoidus
On üsna tavaline, seda eriti keskmise ja odavama hinnaklassi toitudes, et kasutatakse nisu või maisi. See ei ole ilmtingimata halb. Ehkki on välja selgitatud, et enamik koeratõuge suudab teravilja omastada, siis paraku lisatakse neid koostisosi koeratoitudesse liiga palju. Pahatihti lausa nii palju, et seda on toidus kõige rohkem. Põhjus on selleks üsna lihtne – nii on võimalik pakkuda oma toodet odavama hinnaga.
Hüpoallergeensed koeratoidud
Need on koeratoidud, mis ei sisalda tuntud allergeene nagu nisu, nisugluteeni, maisi, soja, subprodukte ja loomseid derivaate üldisemalt, kunstlikke lõhna- ja maitsetugevdajaid ning kunstlikke säilitusaineid. Samuti ei kasutata üldjuhul sellistes toitudes ka kanaliha. Kanaliha on küll väga kerge seedida ja väga toitainete rikas, kuid paljudel juhtudel võib see tekitada koerale allergilisi reaktsioone. Hüpoallergeensed koeratoidud tunneb ära, kui pakendil on peal kiri “Hypoallergenic” Selline märge on näiteks Wolf’s Mountain Wild Forest koera kuivtoidul.
Säilitusained koeratoidus
Parimas koeratoidus peaks olema kasutatud ainult looduslikke säilitusaineid. Kunstlike säilitusainete kasutamine viitab üldjuhul madala kvaliteediga tooraine kasutamisele. Kunstlikud säilitusained võivad põhjustada koertel hüperaktiivsust.
Koera toitmine teraviljavaba toiduga
Üks kõige sagedasemaid küsimusi, mis meieni jõuab on „Kas koeratoidus peaks üldse teravilja olema? Kas peaks valima teraviljavaba koeratoidu?“ Pole ühte ega õiget vastust, kuid tänaseks on teada, et nii pruun kui valge riis ja hirss on nö head teraviljad. Maisi võib pidada neutraalseks, juhul kui seda ei ole koeratoidus kasutatud täiteainena liigses koguses. Nisu võiks aga koeratoidus vältida.
Kas toita koera kuivtoidu või konserviga?
Kuivtoit koerale võiks olla täisväärtuslik. Koerale peaks pakkuma kuivtoitu (rahvakeeli krõbinad) 2 korda päevas – 1 portsjon hommikul ja teine õhtul. Samuti on soovitatav menüüsse lisada koerakonserve. Konserv olgu täienduseks kuivtoidule. Koerale ei ole soovitatav anda inimestele mõeldud toitu, sest need sisaldavad sageli soola ja muid maitseaineid ning teisigi koera tervisele kahjulikke komponente. Kindlasti peab olema vesi koerale kättesaadav kogu päeva vältel.
Kui palju koerale süüa anda?
Siin ei ole kahjuks ühest vastust kõikide koerte ja koeratõugude jaoks. Portsjoni suurus sõltub paljudest kriteeriumitest: koera tõug, vanus, aktiivsus ja tervislik seisund. Kui sa pole päris kindel, kas toidad koera õigete kogustega, siis kasuta Pro-Nutritioni koeratoidu kalkulaatorit. Kalkulaator on inglise keelne.
Kalkuleeri siin: https://www.pro-nutrition.flatazor.com/en/calcul-de-ration
Kindlasti on mitmeid kriteeriume, mida parima koeratoidu valimisel arvesse võtta. Kui võtta aluseks eelpool välja toodud soovitused, siis olenemata sellest, millise tootja nimi on pakendil, oled õigel teel.
Polegi muud, kui valige nende kriteeriumide järgi sobilik pakk toitu (soovitavalt alguses väike pakend) ja andke oma koerale seda esmalt proovida. Koer ei oska toidu headust hinnata muude kriteeriumide järgi, kui vaid lõhn. Looma jaoks isuäratavat lõhna on kunstlikult väga lihtne igasse toitu tekitada. Seda trikki kasutatakse sageli madala kvaliteediga toitude puhul. Kas tegemist on tervisliku ja kvaliteetse koeratoiduga, peab otsustama koeraomanik. Ei ole olemas ühte ega ainuõiget lahendust – julge proovida samm-sammulise üleminekuga erinevaid koeratoite ja jälgi seejuures koera tervist.
Sinu koera tervis algab heast toidust!
Loe ka blogi dermatiidi ravi kohta eritoiduga Protect Dermato