fbpx

Pet.ee

KUTSIKA TOITMINE: UUE KUTSIKA KOJUTOOMINE

On tavapärane, et kui Kennelist oma uue kutsika koju tood, antakse sulle kingituseks kaasa toidupakike. Kui kavatsed minna sellelt toidult üle mõnele teisele, siis soovitame seda teha koheselt pärast eelmise toidu lõppemist. Kutsika toitmine olgu läbimõeldud ja toiduvalik arengu toetav. Järgnevalt jagame sinuga kasulikke nõuandeid.

Kutsika toitmine kuivtoiduga

Kutsikate kuivtoidu retseptid on välja töötatud luude kasvu toetavalt. Kutsikate toidus on tähtis fosfori ja kaltsiumi omavaheline suhe. Fosfor lõhustab kaltsiumi ja see on oluline aju ning silmade arenguks. Mis üle jääb, toetab luude kasvu. Kutsika tasakaalustatud toidus peaks olema fosfori ja kaltsiumi suhe 1:1,2.

Kutsikatoidu koostisosad

  1. Kutsikatoidu koostisosad peavad toetama kasvava looma luid ja liigeseid. Olulisel kohal on ka DHA ehk oomega-3-rasvhapped, et toetada aju ja silmade arengut.
  2. Kutsikatoit peaks olema hüpoallergeenne ehk madala allergia riskiga, et hoida kutsika tundlikku kõhtu. Näiteks Healthy Paws kutsikatiot kalkuni ja pruuni riisiga ei sisalda kunstlikke maitse-, värvi- ega säilitusaineid, loomseid derivaate, jääkprodukte, nisu ega nisugluteeni, sojatooteid, piimatooteid, maisi. Allergilisele koerale võiks proovida anda ka teraviljavaba toitu.
    Vaata Wolf`s Mountain Junior Valley Kanaliha ja Kala kutsikatoidu kasulikke omadusi.
  3. Immuunsüsteemi toetamiseks peaks kutsikatoit olema mitmekesise puu- ja köögiviljasisaldusega ning kõrge C-vitamiini ja antioksüdantide poolest.

Kutsikat peaks söötma keskmiselt neli korda päevas kuni 12 nädalat. Pärast seda peaks vähendama toidukordi kolmele korrale päevas. 16 nädala pärast soovitatakse koera toita kaks korda päevas.

Kutsikale:

Grandorf-puppy
Pure-Life-Puppy-
Healthy_paws_puppy
ambrosia_puppy
Lamb_Rice_Junior
junior-valley

Kutsika toitmine täiskasvanud koera toiduga

Kutsikad lähevad täiskasvanu toidule üle erinevas vanuses sõltuvalt tõust. Näiteks Jack Russell on valmis täiskasvanute toidule üle minema 8-kuuselt, Great Dane aga 14-kuuselt. Grandorf Lammas ja Pruun Riis Juunioritele võib anda alates 4. elukuust. Suurt kasvu koeratõugudel ei olegi päris juunior-perioodi ja kahe aastaselt sobib neile anda juba ka seenioritele mõeldud toite. Kutsika toitmise üldine reegel on, et kutsikatoidu andmise võib lõpetada siis, kui koer on saavutanud oma kasvu ja hakanud kaalus juurde võtma.

Kutsika toitmisel jälgi ka väljaheiteid

Koer käib hädal tavaliselt kaks korda päevas. Reegel on, et mida väiksem on väljaheide, seda parem, sest toidu kasulikud omadused on siis hästi imendunud. Hoia kindlasti silm peal koera väljaheidetel. Näiteks, kui esimesed paar junni on kõvad, kuid roojamine lõpeb vedelama väljaheitega, võib olla tegemist ületoitmisega. Soovitatav on sel juhul toidu kogust vähendada.

Kutsika toitmine ja tema kasvu toetamine

Oluline on meeles pidada, et kutsikad peavad läbima nö “kondise” perioodi. Ära muretse, kui koer sööb kasvueas suuremaid portsjoneid. See on osa loomulikust kasvuprotsessist, nagu ka inimestel teismeeas. Mõnikord võivad koera omanikud piinlikkust tunda, et nende kutsikas näeb kõhetu välja, eriti labradoride puhul, kuid see on normaalne, sest nende luud peavad arenema enne, kui nad saavutavad oma lõpliku kehakaalu.

Mida iganes teed, ära kindlasti lisa kuivtoidule kana või muud liha. Liha on täis fosforit, mis omastab kaltsiumit. Liiga palju fosforit vähendab kasulike ainete imendumist kuivtoidus, mis peaks minema kutsika luudesse. Kutsika toitmine täiendava lihaga võib põhjustada koerale metaboolse luuhaiguse probleeme tulevikus. Kui söödad täiendavalt liha, siis pead lisama ka kaltsiumit. Kui aga kutsikal on vaja kaalus juurde võtta, siis võib teda toita tihedamalt väikeste koguste kaupa.

Pet.ee_Puppies

Pet.ee on välja töötanud Koostöö Programmi Koerte Kasvatajatele. Programmiga liitunud kasvatajatele kehtivad alati püsivalt soodsad hinnad ja head tarnetingimused

Kutsika uus kodu

Enamik kutsikaid lahkub ema juurest uude koju pärast 8-nädalaseks saamist. Stressivabaks keskkonna vahetuseks soovitame teil mõni päev enne koera enda juurde toomist jätta kutsika emale mõni ese. Selleks sobib hästi näiteks sall, padi vms. Kutsika uude koju toomisel võta see ese kaasa, et tal oleks võimalus tunda ema turvalist lõhna.

Oma esimesel õhtul uues kodus kutsikad alati nutavad. Anna talle kvaliteetset toitu, et tal ei tekiks kõhukrampe. See rahustab kutsika maha ja ta hakkab end turvaliselt tundma.

Turvatunnet võib tekitada ka õigesti kasutatud kutsikapuuriga. Seda tuleks kasutada preemiana ja rahuliku kohana. Pea meeles, et see on koera, mitte teie laste koht! Hoia lapsed sellest eemal! Et koer tunneks end seal alati turvaliselt, toida teda ja hoia tema mänguasju seal. Kata puur tekiga, et see oleks  kutsika jaoks eriline ruum.

kutsika-kojutoomine

Kasulikku infot jagab ka Eesti Kennelliit