fbpx

Pet.ee

KASSI TOITMINE: VAATA, KUIDAS TOITA KASSI!

Kasside toiduvajadus sõltub nende vanusest, elustiilist ja spetsiifilistest iseärasustest, milledeks võivad olla näiteks rasvumine, steriliseerimine või toidutalumatus. Järgnevalt vaatame, milline on sobivaim viis kassi toitmiseks ja kuidas leida parim toit Sinu lemmiku tervisele ning maitsemeelele.

Milline peaks kassitoit olema?

Erinevalt koertest ei suuda kassid toota tauriini. Tauriin on  rasvhape, mis on looma heaolu ja hea tervise jaoks hädavajalik. Seetõttu sisaldavad kõik Pure Life kassitoidud ja Protect kassitoidud nii lisatud tauriini kui ka tauriini, mis sisaldub looduslikes toorainetes, nagu näiteks lihas ja kalas.

Kassid on lihasööjad, seetõttu vajavad nad valgurikkamat toitu kui näiteks koerad. Kassidele ei tohi anda inimeste toidujääke, sest sageli sisaldavad need soola ja vürtse ning on termiliselt töödeldud. Küll aga võib kassidele anda toorest maitsestamata värsket liha ja kala. Samuti ei tohi kasse sööta koertele mõeldud toitudega, sest nende toitumisvajadused on erinevad. Kassid ei saa sealt vajalikke toitaineid kätte ja võivad isegi nälga jääda. Kindlasti peab kasside toit sisaldama ka taimseid komponente.

Kassid on altid kuseteede talitlushäiretele. Seetõttu on oluline hoida nende uriini pH-tase optimaalne. Õige pH aitab vältida uriinikivide teket. Kui aga kassil on juba neeruprobleemid, siis tuleks teda toita spetsiaalse toiduga. Selleks võib sobida Protect Cat Urinary täisväärtuslik dieettoit neeruprobleemidega kassidele.

Kui palju kassile süüa anda?

Kassi päevane toidunorm on individuaalne. Kassid söövad tihti, kuid väiksemate portsjonite kaupa. Täiskasvanud kassile soovitatakse anda 2-3 väiksemat või 1 suur söögikord päevas. Söögiks peaks pakkuma konservi või värsket liha/kala. Söögikordade vahel peab kassil olema võimalus ka kuivtoitu kätte saada. Kuivtoitu soovitatakse hoida õhukindlas pakendis ja anda osade kaupa. Vastasel juhul kaotab see maitseid ja aroome ning võib minna niiskeks. Pidevalt peab olema kättesaadav ka puhas vesi. Veenõud tuleb pesta iga päev ja vahetada see värske vee vastu.

Toit on keha igapäevaste funktsioonide toimimiseks hädavajalik. Oluline on, et kass saaks kvaliteetset ja tasakaalustatud toitu ja tuleb võtta arvesse iga looma eripära. Kui sa siiski pole kindel, milline toit sinu kassile sobib, pea nõu veterinaariga.

Väheaktiivse või toakassi toitmine

Kassi toitmisel tuleb jälgida ka tema liikumisharjumusi. Kui tegemist on tubase kassiga, siis sageli on tema liikumine piiratud. Vähese aktiivsuse ja/või ülekaalu korral tuleb anda väiksemaid portsjoneid ja vajadusel eritoitu. Näiteks ülekaalulistele kassidele välja töötatud Protect Cat Obesite on madala kalorsusega, kuid aitab säilitada lihasmassi.

Kassid on maitse- ja toitumisharjumuste suhtes väga tundlikud ning mõnikord on nende harjumusi väga raske muuta. Pro-Nutritioni toodete valikust leiad palju erimaitselisi toite, et rahuldada ka kõige nõudlikuma kassi vajadusi.

PROTECT-Cat-Obesite
ulekaaluline-kass

Steriliseeritud kassi toitmine

Steriliseerimine muudab kassi ainevahetust ja elustiili. Pärast steriliseerimist langeb ka kassi suguhormoonide tase. See toob kaasa tema energiavajaduse vähenemise lausa 20-30%. Kassi füüsiline aktiivsus väheneb, kuid söögiisu suureneb. Harjumuspärane igapäevatoit on pärast steriliseerimist liiga energiarikas ja kõrge kaloraažiga. Seetõttu on vajalik üle minna spetsiaalselt steriliseeritud kassidele mõeldud toidule.

Kassi steriliseerimise riskid

  • Neeruprobleemid
  • Suguhormoonide vähenemisest tingitud tagajärjed
  • Igapäevase energiavajaduse vähenemine (raku metaboolse aktiivsuse vähenemine)
  • Füüsilise aktiivsuse vähenemine
  • Suurenenud söögiisu
  • Ainevahetuse aeglustumine
  • Kaalutõus

    Et pärast steriliseerimist kassi elustiil oluliselt ei langeks, tuleb tema toidusedel üle vaadata ja uute vajadustega kohandada.

Milline peab olema steriliseeritud kassi toit

Steriliseeritud kassidele kohandatud toidus peavad toitained olema tasakaalus. Steriliseeritud kassidel on suurem soodumus neerukivide tekkele. Oluline on selle tekkeriski toiduga piirata. Neerude ülekoormust ja optimaalset pH taset aitab tagada vähendatud ja tasakaalustatud mineraalainete sisaldus toidus. Kuseteede tervist aitavad korras hoida näiteks jõhvikad, arooniad, kanarbik, karulauk ja laim.

Isude kontrolli all hoidmiseks peaks toit sisaldama piisavalt kiudaineid. Kiudained ehk ballastained on mitteseeditavad süsivesikud, mida leidub taimses toidus. Heaks seedetööks on kasulik süüa nii lahustuvaid kui mittelahustuvaid kiudaineid. Kiudained hoiavad soolestiku puhtana ning reguleerivad nende talitlust ja vedeliku tasakaalu. Kiudainete tarbimine hoiab ära kõhukinnisuse ja aitab vähendada rasvumist. Need aitavad piirata ka karvapallide tekkimist soolestikus.

Steriliseeritud kassile on soovitatav pakkuda teraviljavaba toitu. Seda eriti juhul, kui kass on eakam ja/või tal esineb talumatus teatud teraviljade suhtes. Levinuimad allergeenid on mais, riis ja nisu. Teraviljad sisaldavad küll palju vajalikke kiudaineid, kuid steriliseeritud kassi toidus sisalduvad kiudained võiksid pärineda pigem puu-, juur- ja köögiviljadest.

Steriliseerimine põhjustab kassi organismile mitmeid elulisi muutusi. Kui riske teada ja ennetada, ei pea aga sinu lemmiku elukvaliteet seetõttu langema. Piisava füüsilise koormuse ja tasakaalustatud toiduga elab sinu kass kvaliteetselt ja vananeb väärikalt.

Steriliseeritud ülekaalulise kassi toitmine

Ülekaalu ennetamiseks tuleb kohe pärast steriliseerimist toidu kaloraaži vähendada. Koguste vähendamist tuleks alustada tasapisi kuni kass harjub ja on saavutatud optimaalne energiavajadus. Arvestada võiks kuni 30% energiakulu langusega, mistõttu ka toidust saadav energia peaks võrdeliselt vähenema.

Allikas: Pro-Nutrition
Tekst: Pet.ee